NAJVAŽNIJI JE MIRAN SAN KOD DECE

Svakako da je jedan od najvećih problema kod svih roditelje miran san njihove dece, te se stoga često postavlja pitanje kako uspavati dete koje ima problema sa uspavljivanjem ili se često budi. Stručnjaci kažu da ne postoji jedinstveni pristup koji bi bio delotvoran kod sve dece i zato je osmišljeno nekoliko različitih strategija, ali jedno je sigurno, sve metode su delotvorne ako poštujete jedno najvažnije pravilo – istrajnost.

Mi ćemo pokušati ukratko da objasnimo nekoliko efikasnih metoda za uspavljivanje dece:

- Kontrolisanje plakanja - ovde se podrazumeva da pustite bebu da plače kratak vremenski period, a nakon toga joj pružite utehu. Preporučuje se da je ostavite da plače između 2 i 10 minuta pre nego odete da je utešite. Bebu tešite tako što je mazite dok je u krevecu ili je uzmete i vratite ponovo u krevetac. Kad se umiri spustite je u krevetac i ponovno izađite iz sobe. Postepeno produžavajte vreme vraćanja u sobu jer na taj način bebi dajete vreme da se sama uspava.

- Metod bez suza - bebu tešite kad god zaplače, smirujete je i spuštate u krevetac sve dok ne zaspi ili možete ostati u bebinoj sobi sve dok ne zaspi. Savetuje se nosanje, hranjenje i maženje sve dok beba gotovo ne zaspi i zatim stavljanje u krevetac. Važno je samo da bebu spustite u krevetac kad je na sekund od spavanja, ali još uvek ne spava u potpunosti.

- Kontrolisano tešenje - spustite bebu u krevetac, ušuškajte je, pomazite i izađite iz prostorije. Sačekajte minut-dva, a zatim se vratite da proverite da li je dete zaspalo. Učinite to pre nego što se rasplače. Ako beba nije zaspala, već ste je zatekli u fazi pred plač - čučnite pored kreveta i sačekajte da zaplače. Zatim je nežno pomazite po leđima, tiho izgovarajući neke umirujuće reči. Čim se umiri, prestanite da je mazite, ali ostanite pored krevetića još dva minuta, a zatim izađite iz prostorije. Ako beba nastavi da protestuje, sačekajte četiri minuta, a zatim ponovite ceo proces opisan u trećem koraku. Ponavljajte postupak sve dok beba ne zaspi.

- Uspostavljanje rutine spavanja - stručnjaci tvrde da je ova metoda najdelotvornija, ali iziskuje najviše vremena i truda. Ovde je najbitnije da se uspostavi večernji “šablon” nakon kojeg će detetu vremenom postati jasno kada je došlo vreme za spavanje - kupanje, oblačenje, hranjenje, priča za laku noć, spuštanje u krevet u trenutku kada primetite da se bebine oči sklapaju. Ako se probudi tokom noći, samo priđite krevecu, pomazite dete ne izgovarajući ni reč. Bitno je da tokom večeri i noći vlada tišina da bi dete naučilo da se noću ne radi ništa drugo osim što se spava. Uporno svake večeri ponavljajte istu proceduru. Nakon dve-tri nedelje primetićete da beba počinje da zeva u tačno određeno vreme i sama traži da je stavite u krevet poštujući svaki korak utvrđene rutine.