KADA JE VREME ZA PRVE IGRAČKE?

Piše dr Danijela Vukićević, dečji fizijatar

TOKOM PRVIH GODINU DANA DETE VEOMA BRZO NAPREDUJE

Već je rečeno da se još intrauterino razvija veliki broj funkcija koje će novorođenčetu omogućiti adaptaciju na ekstrauterini život. Ponekad se čini da se okolina prema novorođenčetu i malom detetu ponaša relativno dugo na način: mali su, ne interesuje ih ništa, još ništa ne znaju. Istina je potpuno drugačija. Novorođenče voli da posmatra ljudska lica, naravno u početku kratko, a kako raste, sve duže. Promene se u periodu od rođenja do treće godine, dešavaju jako brzo. Od ujutru do uveče, ako pažljivo posmatrate, notirate šta je dete naučilo više od onoga što je znalo predhodnog dana. Zašto pričamo o aktivnom bavljenju decom? Zato što: priča, igra, stimulacija igračkama, stvaraju veze u njihovim mozgovima, a upravo to daje kvalitet u onome što možemo da vidimo i procenimo a to je ponašanje deteta u svim aspektima koje procenjujemo: kognitivni, motorni, govorno-jezički razvoj, socio-emocionalni razvoj. Prvi kontakt sa detetom ostvarujemo preko očiju i govora, odn.pričajući sa njim tokom svakodnevnih aktivnosti, menjanjem intonacije, izraza lica, u zavisnosti od konteksta (da li se tek probudilo, plače, negoduje, presvlači, hrani...).

KOMUNIKACIJA SA DECOM JE VAŽNA OD PRVOG DANA 

Novorođenče držimo na udaljenosti oko 20cm, što je dete veće, i naša udaljenost se menja na način da vidimo gde nas dete prati, gde prati igračku i stavlja do znanja da mu ta interakcija odgovara. Kod novorođenčeta ćemo kratko uspeti da uhvatimo kontakt očima i da ostvarimo vizuelno praćenje u jednu i drugu stranu po horizontali. Već sa mesec dana, dete gleda duže osobu koja mu se obraća. Razvuče usta u osmeh, a povremeno čujete i kratke gugutave zvuke. Drugi i treći mesec obiluje širokom spektrom komunikacionih sposobnosti. Dete traži da mu se obraćate, začikava vas, glasno se smeje, obogaćuje interakciju sa vama bogatijim oglašavanjem, zadovoljnim izrazom lica, dužim gukanjem. Voli kada menjate intonaciju u govoru, kada mu se vaše lice približava, udaljuje, kada ga dodirujete po rukama, licu, kada prihvatate nasmejani, vedri, puni ljubavi interakciju sa njim, a sve u toku svakodnevnih aktivnosti.
Ljudi su socijalna bića. Nemojte zaboraviti da su: - kontakt i komunikacija od prvog dana - razgovor sa detetom - rutine koje se obavljaju uz poštovanje detetovih kapaciteta da primi sve te stimulacije a bude regulisano, što podrazumeva da morate i njemu i sebi dati vremena, ne žuriti, najlepša igračka koju mu možete pokloniti. Novorođenče prati horizontalne pruge, voli raspored crnih polja na beloj pozadini koje liče na raspored očiju i usta na ljudskom licu. Već oko prvog meseca, osim kontakta očima, akcenat je na otvaranju šakica. Igračke oblika lopte, kocke, nešto većeg obima, od različitih materijala, nudimo detetu od strane malog prsta prema palcu, kako bi dete svoje otvorene šakice postavilo na igračku. To radimo uvek kada je dete aktivno budno, regulisano i hoće da sarađuje. Prvi znaci izvijanja, mahanja ručicama, negodovanja, kažu nam da treba da promenimo igru ili ga jednostavno ostavimo da organizuje stimulacije koje smo mu dali. Kraj drugog i treći mesec, predstavljaju period kada se uočavaju velike transformacije u ponašanju deteta. Dete je sve duže budno, sve duže traži vašu pažnju, guče, maše ručicama, sve češće ih dovodi do usta, prepliće prstiće, voli da se igra sa vašom kosom.

ZVEČKE RAZLIČITIH OBLIKA I BLAGOG ZVUKA 

Igračku koju ste mu ponudili u visini grudi, hvata ručicama i povlači ka ustima. Izbor igračaka sada je već raznovrsniji: -meke zvečke -fini blagi zvuci koji dete neće uplašiti - različiti oblici igračaka:okrugle, duguljaste da može da ih uhvati svojom malom šakicom -od različitih materijala koji imaju sertifikat da su bezbedne i da dete može da ih stavi usta:plišane, plastične, šuškave -sa različitim šarama i teksturom, kako bi šakicama i ustima učilo o svetu koji ga okružuje. Osnovni preduslov za hvatanje i igru je stabilan položaj na leđima. Kako postaviti dete u stabilan položaj? Novorođenče postaviti u položaj kao u gnezdu.
Položaj kakav je imalo u stomaku, gde su ga elastični zidovi uterusa postavljali na način da su mu ruke i noge postavljene ispred tela. To možete postići: -držanjem u krilu, kada se igrate s njim -postavljanjem većeg urolanog peškira ili ćebeta ispod nogu i ruku, čime „imitirate“ položaj fetusa. Napominjemo da ovo važi samo i jedino kada je dete aktivno, budno i kooperabilno. U uzrastu od rođenja do trećeg meseca, možete postaviti vrteške na ogradicu kreveca na poziciji gde dete iz ležećeg položaja ne treba da izvija glavu da bi ih videlo, već u nivou i na visini gde može da ih isprati. Vrteške imaju uglavnom fini, blagi zvuk koji se ponavlja i umiruje dete. Na kolicima s mogu postaviti na isti način, da dete može da ih uoči i prati slične igračke sa štipaljkama, koje su uglavnom napravljene sa dobrim kontrastima boja, različitim, taktilno drugačijim materijalima na jednoj igrački. Iskustveno znamo da se većina dece veže za jednu igračku i često čujete roditelje kako kažu:“Ovo mu je omiljena“. Oko trećeg meseca, sve što dete uhvati, a sve brže i češće poseže za igračkama u vidnom polju, odmah stavlja u usta. Isto tako, neprestano trpa ruke u usta. Roditeljima se uvek savetuje da ne otvaraju na silu zatvorene šakice. Dete će samo otvoriti šakice kada ga postavite u stabilan položaj i ponudte mu igračku na koju će u početku postaviti otvorenu šakicu a prema trećem mesesu i aktivno hvatati i stavljati u usta.

U SKLADU SA UZRASTOM TREBA BIRATI I IGRAČKE 

Igračke za uzrast od 4-6 meseci Ovaj period odlikuje sve veći repertoar kretanja i to je dominantna aktivnost deteta. Isprobava šta sve motorno može samo da uradi: -čim mu je u vidnom polju igračka, odmah ciljano podiže ruke i hvata igračku, stavlja je u usta -istovremeno, podiže obe noge snažno ka trbuhu, stopala se „ trljaju“ jedno o drugo -iz položaja na leđima, rola se do boka, a onda počinje da se okreće i na stomak -položaj na stomaku u početku nije stabilan, ne ume da izvuče jednu ruku koja mu leži ispod stomaka -kratko boravi na stomaku, kad ga vratite na leđa, ubrzo se ponovo okrene na stomak -na leđima se odguruje nogama i ide unazad. Novootkrivene mogućnosti kretanja motivišu dete da eksperimentiše sve više. Uživa u otkrivanju sve kompleksnijih šema kretanja. Zato je najsigurnije spustiti ga na pod, na čvrstu ravnu podlogu. Stabilnost i sigurnost i u položaju na leđima i stomaku, oslobađa mu ruke za hvatanje i manipulaciju. Dete u ovom uzrastu ima dobru vizuo-motornu percepciju. To znači, da čim ponudite igračku, poseže rukama, prati je pogledom u svim pravcima.

TREBA BIRATI IGRAČKE KOJE NE MOGU DA POVREDE DETE

Od 5.meseca, rukom može da uhvati igračku sa strane. U 6.mesecu manipuliše igračkama, okreće ih, lupka, prebacuje iz ruke u ruku. Funkcija šake i igra su veoma važni. Motorne i vizuo-motorne sposobnosti deteta ovog uzrasta, omogućavaju mu da motivisano razgleda okolinu i usmerava svoje kretanje ka željenom predmetu. To ga dalje vodi u istraživanje sopstvenih mogućnosti kretanja, premeravanja prostora, uočavanja prostornih odnosa. Igračke koje su adekvatne za ovaj uzrast: -lopte različitih tekstura, materijala, pogodne da ih dete drži u ruci, stavlja u usta -mekane knjige, koje su takođe od različitih materijala, šuškave, sa gumenim krajevima koje deca stavljaju u usta -glodalice različitih tekstura, veličina, boja -kolutovi za „Dindolino“ -gumene igračke -zvečke prilagođene veličini šake, sa različitim zvucima Treba zapamtiti da je ovo intenzivan period kada deca sve stavljaju u usta. Naročito vodite računa da na igračkama nema delova koji mogu povrediti dete zbog grubljih ivica, da na igračkama nema delova koje dete može otkinuti i progutati. Pošto deca treba da borave na podu, kako bi ispitivala sve veće mogućnosti kretanja, mogu samostalno doći i do delova prostora gde ste nehotice ostavili predmete koje dete može naći i staviti u usta. Stavljanje svega što mu dospe pod ruku u usta je način upoznavanja sa premetima. U ovom uzrastu šaka dobija sve veću ulogu u: -hvatanja predmeta različitog oblika, veličine - počinje da stiska predmete - prebacuje iz ruke u ruku -dobija funkciju oslonca. Sada već postoji vreme kada se i samo igra jedan period dana. Ali ne zaboravite da je komunikacija, pričanje, imenovanje, imitacija, oponašanje, promena izraza lica, kontakt očima tokom svakodnevnih aktivnosti i dalje jedan od najznačajnijih stimulusa. Poklonite vreme svojoj deci, budite strpljivi, imenujte aktivnosti, pokazujte im stvari u prostoru, imenujte ih, čitajte im dečje knjige pokazujući im slike, oduševljeno ih imenujte. To je osnova za dalje učenje.